Metóda GOLDLIST

Hľadáte nejakú vhodnú metódu učenia sa slovíčok v anglickom a nemeckom jazyku a nebavia Vás klasické drilovačky? Máte problém so zapamätaním si slovíčok na dlhšiu dobu? Potom by ste mali vyskúšať metódu GOLDLIST.

Všeobecne platí, že si každý musí nájsť tú svoju účinnú metódu, táto však stojí za vyskúšanie. Poďme sa na to pozrieť.

ČO JE METÓDA GOLDLIST

Metóda GOLDLIST je založená na prepisovaní slovíčok, pričom je dôležité, aby bol dodržaný odstup medzi učením. Tak docielime, aby sa slovíčka ukladali do dlhodobej pamäte.

ČO POTREBUJEME PRI METÓDE GOLDLIST

Kto začína s touto metódou, určite už má vybratý jazyk, ktorý by sa chcel naučiť. To je to najdôležitejšie. 🙂 Ďalej budeme potrebovať linajkový zošit A4. Odporúčame vybrať si zošiť s nejakým pekným motívom, aby sa Vám dobre so zošitom pracovalo. Nemal by byť príliš hrubý, stačí taký 100 stranový. Pri tomto platí, že čím je zošit tenší, tým je to lepšie. Je lepšie mať viac tenkých zošitov, ako jeden hrubý.
Na písanie odporúčame vybrať si 4 rôzne farebné perá. Farebné odlíšenie má tiež svoj význam.

DÔLEŽITÝ JE ZDROJ

Veľmi dôležitá vec, ktorú pri vytváraní Vášho goldlistu budete potrebovať, je zdroj, odkiaľ budete slovíčka čerpať. Niektorí ľudia práve pri tomto často zlyhajú, lebo sa im nechce hľadať nové slovíčka. Je preto dobre, premyslieť si vopred, odkiaľ budete vypisovať slovíčka. Ak ešte nemáte nejaký svoj zoznam slovíčok, ktorý ste si už osemkrát prepisovali a učili sa stokrát, tak je dobre si zvoliť nejaký iný zdroj. Najlepšie je vybrať si nejakú zaujímavú knihu a z nej si vypísať slovíčka, ktoré sú Vám neznáme alebo, ak niekoho nebaví dlho čítať, odporúčame nájsť si dobrú internetovú stránku, kde sú každý deň nové a zaujímavé články. V angličtine sú takými stránkami napr. The Independent, The Guardian, CNN International, BBC News, Business Insider, The Economist, Time, People. V nemčine napr. Bild, DW (Deutsche Welle), Spiegel, Welt, Zeit. Stránok je naozaj veľa. Ak používate Facebook, tieto časopisy majú aj svoje funpage, kde Vám pravidelne od nich vyskočí článok. Veľa ľudí čerpá slovíčka aj z pozerania filmov, seriálov, televíznych novín, atď. Takže keď máte zdroj, môžete sa pustiť do toho. 🙂

AKO POSTUPOVAŤ

Najprv chceme zdôrazniť, aby ste si vybrali miesto, kde Vás nikto nebude rušiť a mohli ste sa tejto aktivite naozaj naplno venovať. Odporúčame vypnúť si telefón alebo aspoň zvuk. Samotné učenie Vám zaberie v priemere 20 minút. Nikdy to nerobte na silu, keď ste unavení, nechce sa Vám, keď viete, že sa nebudete môcť naplno sústrediť. Tento proces učenia sa by ste si mali užívať a mal by Vás baviť.

Ak máte všetko, čo potrebujete, začnite na úplne prvej DVOJSTRANE Vášho zošita. To je dôležité! Na ľavej strane si najprv napíšete do ľavého horného rohu DÁTUM. Potom si očíslujete riadky od 1 po 25. Ku každému číslu napíšte jedno slovíčko aj s prekladom, resp. s definíciou. Nedávajte toho veľa do jedného riadku. Na obrázku môžete vidieť náš prvý deň učenia sa španielskych slovíčok.

Keď máte slovíčka napísané, prečítajte si ich nahlas. A potom zošit zatvorte. A teraz príde zaujímavá časť – Nemôžete sa pozrieť na zoznam skôr, ako o DVA TÝŽDNE od písania prvého zoznamu. Je to veľmi dôležité a predstavuje to hlavný základ metódy GOLDLIST. Nerobíme si srandu. 🙂 Chceme, aby sa nám slovíčka uložili do dlhodobej pamäte, nie do krátkodobej. Takže jedine tak budeme schopní si skontrolovať slovíčka, ktoré sa uložili do našej dlhodobej pamäte. Môžete počkať viac ako dva týždni, ALE nikdy nie menej.

Po dvoch týždňoch sa znova vráťte k zoznamu a pozrite si slovíčka, ktoré viete najlepšie. Nemusíte sa skúšať tak, že si zakryjete rukou preklad, stačí, keď budete k sebe úprimní. Vašou úlohou je teraz odstrániť 8 slovíčok (vždy 30% zo slovíčok), ktoré si najlepšie pamätáte. Ak sa náhodou stane, že neviete odstrániť 8, ale menej, tak môžete trošku podvádzať tým, že si do jedného riadka napíšete dve slovíčka – spravte z toho spojenie.
Keď ste odstránili 8 slovíčok, zoberte si pero s inou farbou a zvyšných 17 potom prepíšte na pravú stranu. NEZABUDNITE napísať DÁTUM hore. Začnite znova číslovať od 1 po 17. Vyfiltrovaných 17 slovíčok si znova prečítajte nahlas a zavrite knihu. Proces sa opakuje. Nasleduje dvojtýždňová pauza. Nesmiete sa pozrieť na zoznam dva týždne. Potom by to stratilo svoj význam. Na obrázku je náš druhý týždeň.

Po dvoch týždňoch sa opäť k zoznamu vráťte. Nezabudnite na dva dôležité úkony, pred tým, ako pôjdete vypisovať slovíčka. Zoberte si pero opäť inej farby a do pravého dolného riadku (alebo nad slovíčka) napíšte dátum. Teraz budete vypisovať slovíčka na pravej strane pod tými 17 slovíčkami. Teraz zo 17 slovíčok si znova vyškrtnite 5 slovíčok (30% slovíčok), ktoré si najlepšie pamätáte. Zvyšných 12 slovíčok si prepíšte dole pod ne. Po dopísaní si slovíčka nahlas prečítajte a zošiť zavrite. Znova čakáte 2 týždne.
Ak Vás nebaví čakať 2 týždne, tak si urobte ďalší zoznam slovíčok, súbežne dva, tri. Zapamätajte si ale pri každom dvojtýždňové rozmedzie. Opäť na obrázku môžete vidieť náš tretí zoznam.

Po ďalších dvoch týždňoch sa vráťte ku zoznamu. Teraz budeme písať opäť na ľavú stranu dole. Nezabudnite na dátum a na pero inej farby. Opäť je Vašou úlohou z 12 slovíčok vyškrtnúť 3 slovíčka, ktoré si najlepšie pamätáte a zvyšných 9 slovíčok prepísať na ľavú stranu. Ak si na začiatku zvolíte väčší počet slovíčok, vždy vyškrtávajte z nich približne 30% slovíčok.
Ak máte 9 slovíčok zapísaných, potom si ich prečítajte nahlas a zavrite. Gratulujeme, prvý zoznam máte spravený. 🙂 Náš dokončený zoznam slovíčok môžete vidieť na obrázku.

Po dvoch týždňoch si budete vytvárať nový zoznam slovíčok. Takže budete pracovať s úplne novými 25 (alebo ak chcete viac) slovíčkami. Dôležité je, aby ste pokračovali v číslovaní NIE znova od 1, ale od 25. Vždy od toho čísla, ktoré je posledné v prvom zozname slov na dvojstrane (prvý naľavo hore).

PREČO JE TÁTO METÓDA TAKÁ DOBRÁ?

Metóda GOLDLIST maximálne využíva našu dlhodobú pamäť a nezaťažuje našu krátkodobú pamäť. Je to naozaj veľmi efektívny spôsob učenia sa nových slovíčok. Ak si matematicky spočítate pomer slovíčok a času, ktorý im venujete, zistíte, že sa celkom dosť slovíčok naučíte a nebude Vám to trvať roky, ale môžete to skrátiť na mesiace. Najlepšie na tom všetko je, že potrebujete len zošit, 4 farebné perá, kalendár, pokoj od všetkých a chuť. 🙂 Tak čo, vyskúšate túto metódu?