fbpx

Články

Niekoľko efektívnych rád pri učení sa cudzieho jazyka

Niekoľko efektívnych rád pri učení sa cudzieho jazyka

Heslo znie: Byť s jazykom čo najviac v kontakte!

Môže sa to zdať zložité hlavne, keď musíme hovoriť v práci či doma po slovensky a tých príležitosti nemáme až tak veľa ako tí, ktorí sa vybrali naučiť sa cudzí jazyk do zahraničia. Nevadí. Možností máme tiež niekoľko a teraz Vám ich priblížim.

Efektívny krok, ako mať cudzí jazyk častejšie na očiach je, zmeniť si v nastaveniach telefónu predvolený jazyk na cudzí. Po pamäti isto poznáte, kde máte kontakty alebo správy, takže by Vám to nemalo robiť problém. Ak sa stane, že si nebudete niečo vedieť preložiť, ešte vždy si ho môžete zmeniť späť na slovenčinu – ale iba na chvíľku.

Angličtina a nemčina v mobile

Ďalší efektívny nápad je zmeniť si jazyk napríklad na facebooku alebo inej sociálnej sieti, pokiaľ je to možné. Pri oboch nápadoch ide o to, aby sme boli v častom kontakte so slovnou zásobou. A aký predmet držíme v ruke v dnešnej modernej dobe ak nie telefón? 🙂

Máte obľúbené pesničky a neviete ich text, ale aj tak si ich vždy o dušu vyspevujete? Čo tak si ten text vyhľadať na internete a pozrieť si jeho preklad. Existuje veľa stránok, ktoré ponúkajú preložené texty piesni. Ak budete vedieť význam pesničky, ľahšie si potom zapamätáte aj jej slová. Môžete si text vytlačiť a vždy, keď budete počuť pesničku, text si vytiahnete a pokúsite sa si to zaspievať.

Pozeranie filmov a seriálov v cudzom jazyku je tiež veľmi dobrý spôsob. Skúšali ste a ničomu ste nerozumeli? To nevadí a vôbec sa tým nedajte odradiť. Skúste najprv vnímať len ten jazyk, intonáciu, výslovnosť, snažte sa zachytiť nejaké slová. Zo začiatku odporúčam pozerať filmy alebo seriály, ktoré ste už videli. Nebude Vás znervózňovať, že nebudete vedieť, o čom hovoria a môžete sa sústrediť na iné komponenty.

Ďalší bod je zameraný na dosť častý problém. Máte slovnú zásobu, ale je pre Vás ťažké tvoriť zložité vety a dostať v jazyku plynulosť. Na to je veľmi dobrý spôsob- naučiť sa niečo naspamäť. Môže to byť nejaký krátky text o niečom, čo Vás zaujíma. To je dosť podstatné, pretože keď si vyberiete článok napr. o atómovom jadre, a pritom Vás táto téma nebaví, môže sa stať, že si nepríjemné pocity spojíte s učením sa cudzieho jazyka. To Vás vie značne ovplyvniť pri ďalšom napredovaní. Je preto dôležité, aby ste si vybrali tému, ktorá Vás teší a baví. Potom si zadajte limit, za ktorý sa to naučíte. Týždeň je taká optimálna doba, ak máte aj iné povinnosti. Zbytočne to neuponáhľajte. Tento spôsob nie je veľmi obľúbený, keďže nás v školách nútili učiť sa texty (často veľmi ,,obľúbených“ básničiek) a ešte keď sme to mali predniesť pred celou triedou – no hrôza. Teraz to ale robíme pre seba a sami si vyberieme, čo sa naučíme.

Tento ďalší bod spojím rovno s tým predchádzajúcim. Ak ste sa naučili naspamäť nejaký text, tak ho môžete povedať niekomu z Vášho okolia alebo – a teraz prichádza ďalší krok – povedať si to sám pred zrkadlom. Možno sa teraz zasmejete a bude sa Vám zdať ,,trápne“ hovoriť sám so sebou pred zrkadlom, no tento spôsob naozaj pomáha. Odporúčam z vlastných skúsenosti to skúšať najprv, keď budete sami doma. Aspoň nebudete musieť nikomu nič vysvetľovať. 🙂 Nemusíte to robiť ale len s naučeným textom. Môžete si (sám sebe..teraz to znie trochu divne, ale myslím to fakt vážne), porozprávať napríklad, aký ste mali deň, čo ste zažili alebo sa skrátka len tak posťažovať o tom, čo Vás trápi. Bude to mať trošku aj taký psychologický efekt.

Rozprávanie v cudzom jazyku

Po ďalšie je určite Vám už dobré známa kartičková metóda. Nemám ale teraz na mysli učenie sa celých fráz na kartičkách. Toho ja nie som až taký veľký zástanca. Tu ide o to, že nové slovo si zapíšete na papierik. Na jednu stranu v cudzom jazyku a na druhú v slovenčine. Malé papieriky predávajú hocikde v papiernictve, takže nemusíte nič strihať. Papieriky si potom môžete buď niekam nalepiť, napr. doma, ak to nebude obťažovať iných rodinných príslušníkov, alebo to mať len tak v peňaženke, skrátka vždy po ruke. A ak sa vyskytnú situácie, že musíte niekde čakať – u lekára, na zástavke, v autobuse, tak si kartičky môžete vybrať a prezerať si ich. Už len to, že sa na to dané slovo pozriete, veľmi pomôže.

Ak nemáte možnosť vycestovať do zahraničia a priamo v cudzej krajine praktizovať cudzí jazyk, vyskúšajte komunikovať v cudzom jazyku na rôznych internetových stránkach. Písanie či volanie s niekým cez internet je tiež perfektný spôsob. Existujú rôzne portáli, kde si ľudia píšu z rôznych kútov sveta a celkom nezáväzne. Ak ste ten typ, ktorý uprednostňuje skôr osobný kontakt, tak potom vyskúšajte rôzne akcie, kde sa ľudia stretnú na kávičke a komunikujú spolu v cudzom jazyku.

Pre tých, ktorí trávia veľa času v aute alebo so slúchadlami na ušiach, mám tiež efektívny spôsob. Namiesto počúvania správ a pesničiek v rádiu či v iPade, počúvajte CD/pm3 s nahratými slovíčkami alebo textami. Existujú nahrávky, kde máte povedané slovo v cudzom jazyku a potom k nemu preklad. Ak máte možnosť si toto slovo potom aj zopakovať, bude to ešte efektívnejšie.

Pokiaľ radi čítate, skúste nabudúce vymeniť knihu za takú, ktorá je napísaná v cudzom jazyku. Veľmi populárne začínajú byť dvojjazyčné knihy. Na jednej strane máte slovenský text a na druhej text v cudzom jazyku. Môžete si v duchu prekladať a potom sa skontrolovať. Neznáme slovíčka si podčiarkujte. Zo začiatku ich bude možno viac, ale je dobré, ak viete, ktoré slová Vám robili problém. Knihu napísanú v cudzom jazyku si môžete prečítať aj dvakrát a vždy v nej nájdete niečo nové. 🙂

Ak nie ste práve priaznivcom kníh, tak potom sú dobrou alternatívou časopisy alebo noviny v cudzom jazyku. V dnešnej dobe už nie je problém dostať zahraničnú tlač v hocijakom novinovom stánku.

Časopis a noviny v cudzom jazyku

Ďalší, veľmi efektívny spôsob, ako mať častejšie cudzí jazyk na očiach, je opäť spojený s novodobými technológiami. Na začiatku som spomínala, aby ste si zmenili jazyk v nastaveniach telefónu či facebooku. Po ďalšie odporúčam zmeniť domovskú stránku Vášho prehliadača na nejakú zahraničnú webovú stránku. Hneď, ako zapnete internet, vybehne Vám niečo v cudzom jazyku a ste prinútení ten jazyk na chvíľku vnímať, pokiaľ ho neprepnete na google alebo topky. 😛 Ak trávite veľa času na facebooku, tak zahraničné informácie Vám môžu prísť samé, stačí, keď dať like nejakej stránke a novinky Vám samé vyskočia. A myslím si, že si každý príde na chuť, pretože tých stránok je neúrekom. Nemusia to byť len noviny, môžu Vám vyskakovať informácie o nových receptoch na varenie, o zvieratkách, o domácich prácach, atď. Nezabúdajte, učenie si musíme spojiť s príjemnými vecami. 🙂

Dúfam, že Vám tieto rady pomôžu a nájdete vhodný spôsob, ako učenie zefektívniť.

Vaša Martina

Leave a Comment (0) ↓