fbpx

Články

Učenie sa cudzích jazykov v skupinkách – radšej nie?

Učenie sa cudzích jazykov v skupinkách – radšej nie?

Patríte aj vy medzi tých hanblivcov, ktorí uprednostňujú individuálne doučovanie – face to face hodiny a skupinkám sa vyhýbate, ako sa len dá? Skúste dať šancu tomuto článku a pozrieť sa na to aj z inej stránky.

Nejdem Vás presviedčať, aby ste sa za každú cenu prihlásili na skupinový kurz. To nie. Vždy sa držím toho, že každý si musí nájsť sám metódu, či spôsob, ktorý mu vyhovuje. Ak sa ale neviete rozhodnúť, možno Vám to pomôže.
Veľa ľudí príde k nám s tým, že majú strach z rozprávania. Keď majú niečo napísať, to im nerobí taký problém, gramatiku ovládajú, ale ak príde na rozprávanie, tak koniec. Spotení, červení, hrča v hrdle… podľa mňa to každý dobre pozná. Máme v podstate pred sebou akúsi stenu, ktorú len treba zbúrať. A dôležitý je proces toho ,,búrania“. 🙂

Či už budete veriť alebo nie, v skupinkách ide to odbúravanie jazykovej bariéry rýchlejšie. Je to síce zo začiatku väčší stres, ale ten postupne opadne. Najdôležitejšie je, aby bola vytvorená príjemná atmosféra, aby ste sa necítili ako v školských laviciach, kde na Vás učiteľka gáni, lebo v rýchlosti jej neviete prečítať myšlienky.

Naše kurzy sú v malých skupinkách, čo je v prvom rade dôležité na vytvorenie dobrej atmosféry. Tým, že je v skupinke malý počet študujúcich, prístup je osobnejšie. Lektor pozná každého jedného študenta a aj keď je veľmi ťažké zostaviť skupinu, kde sú všetci na úplne rovnakej úrovni, lektor sa snaží tých slabších potiahnuť a individuálne sa im povenovať. Taktiež študenti sa poznajú navzájom a častokrát idú po kurze spolu na pivo. 🙂

Výhoda skupinky je tiež aj to, že počujete rozprávať druhých, nie len samých seba. Môžete si uvedomiť buď chyby, ktoré robia a z nich sa poučiť, alebo získať novú slovnú zásobu. Taktiež každý máme iný akcent, čiže si zvyknete aj na rôznu intonáciu slov.

Pri individuálnych hodinách s lektorom sa síce osmelíte a Váš strach z konverzácie v cudzom jazyku bude postupne opadávať, ale z praxe sa už viackrát stal rovnaký scenár. Študenti sa pri individuálnej hodine osmelili, rozprávali s lektorom celú hodinu, ale potom, keď boli napr. na dovolenke a mali si niečo vypýtať pred ďalšími piatimi ľuďmi, dostali blok. V bežnom živote sa často stane, že musíte rozprávate s viacerými ľuďmi naraz. A toto si presne trénujete v skupinkách. Osmeliť sa aj pred viacerými a byť v komforte pri rozprávaní nie len s jedným človekom.

A na záver ešte jedna veľká výhoda skupinkového učenia sa. Naše hodiny radi spestrujeme rôznymi aktivitami a hrami, ktoré sa najlepšie hrajú v skupinkách. Veľmi efektívne sú práce vo dvojiciach, kedy študenti majú spolu niečo vymyslieť. Takže o toto ste ukrátení, ak si vyberiete osobné doučovanie.

Ak Vás článok zaujal a láka Vás vyskúšať naše kurzy, ktoré sa líšia práve tým našim osobných prístupom, radi každého uvítame. Informácie o našich kurzoch nájdete: https://www.leitus.sk/jazykove-kurzy
Tešíme sa na Vás!
Martina a naši lektori Leitusu

 

Leave a Comment (0) ↓