10 užitočných stránok s cvičeniami z angličtiny

Hľadáte dobré stránky na precvičenie si anglickej gramatiky alebo slovnej zásoby? V tomto článku sme pre Vás spísali 10 stránok, ktoré si myslíme, že sú dobré a oplatí sa ich navštíviť, ak si chcete precvičiť slovíčka, alebo nejakú konkrétnu časť z anglickej gramatiky. Tieto stránky používame aj my a odporúčame našim študentom. Tak poďme sa na ne pozrieť.

www.agendaweb.org

Na úvodnej stránke sa Vám hneď zobrazí ponuka testov. Máte na výber z veľmi širokej ponuky. Cvičenie z gramatiky a slovnej zásoby (grammar exercises, vocabulary exercises), cvičenie na precvičenie slovies (verb exercises).

Ak si potrebujete precvičiť fonetiku – ako sa slova čítajú, sú tam výborné fonetické cvičenia (phoetic symbols – exercises).

Na tejto stránke si precvičíte každú oblasť, pretože okrem bežnú cvičení nájdete aj Listening – comprehension Reading – comprehension. Je to počúvanie a čítanie s porozumením. Toto vrelo odporúčame, lebo táto oblasť pri učení sa cudzieho jazyka býva menej precvičovaná a robí viac problémy.

Okrem cvičení nájdete aj Audio stories – fairy tales – narozprávané príbehy a rozprávky. Tiež si môžete pozrieť krátke videa alebo pesničky, v sekcií songs.

Táto stránka je vhodná aj pre učiteľom alebo lektorom anglického jazyka. Nájdete nám aj veľa worksheetov handoutov z rôznych tém pre študentov.

Čo sa nám najviac na tejto stránke páči, okrem toho, že ponúka naozaj veľkú škálu cvičení z každej oblastí, po vybratí testu je úplne hore farebne rozlíšená úroveň. Každý test je rozdelený pre začiatočníkov aj pokročilých, alebo podľa náročnosti. Pri každom teste je na výber z viacerých možností.

gramatika

www.englishexercises.org

Táto stránka ponúka skvelé cvičenia zo slovnej zásoby a aj gramatiky, ktoré vytvárajú učitelia angličtiny po celom svete. Síce na Vás hneď vyskočí niekoľko reklám, keď sa v stránke zorientujete, dostanete sa ku kvalitným cvičeniam.

Na úvodnej stránke máte tiež možnosť vyhľadať si cvičenia a materiály podľa levelu Vašej angličtiny, veku alebo zadáte hľadaný výraz.
V strede stránky nájdete najnovšie pridané cvičenia. Na pravej strane stránky sú cvičenia z gramatiky a na ľavej strane stránky sú cvičenia zo slovnej zásoby.

Je to spracované veľmi podrobne. K jednej téme môžete nájsť aj cez 100 cvičení a rôznych materiálov.

Cvičenia sú robené tak, že priamo vpisujete do prázdnych políčok alebo vyberáte z viacerých možností. Na konci je Váš test rovno aj opravený a prehľadne si môžete pozrieť svoje chyby.

Nám sa tiež veľmi páči, že si môžete zahrať aj rôzne hry, ako je napríklad Hangman (obesenec), pozrieť si videa k rôznym témam, prečítať si články k témam, ktoré sa Vám páčia.

www.perfect-english-grammar.com

Ak hľadáte cvičenia čisto iba z gramatiky, tak túto stránku môžeme len odporučiť. Predtým, ako sa pustíte do cvičení, tak je každá časť anglickej gramatiky aj veľmi dobre vysvetlená – po anglicky, keďže je to anglická stránka (v sekcií Explanations).

Jediné mínus týchto cvičení je, že nie sú odstupňované podľa úrovne. Z každej oblastí je ale viac cvičení, o ktorých môžeme povedať, že náročnosť sa postupne zvyšuje. Neplatí to ale u všetkých cvičení.

Veľmi dobré je ale spracovanie cvičení k jednotlivým časom. Napríklad taký Present Simple si môžete úplne podrobne precvičiť. Zvlášť sú cvičenia na kladnú vetu, zápor, otázky priamy alebo otázky s opytovacími zámenami. Potom sú aj zmiešané cvičenie (mixed exercises), ktoré sú už náročnejšie, lebo sa tam môžu objaviť všetky formy daného času.

Po kliknutí na test sa Vám hneď zobrazí celý test. V tomto teste nemáte na výber z možností, ale pod každou vetou je okienko, kde máte vložiť správnu odpoveď. Potom si ju môžete skontrolovať kliknutím na Check (skontrolovať) alebo ak neviete, môžete kliknúť na Show answer (ukázať odpoveď).

robí si úlohy

www.learn-english-today.com

Veľmi prehľadná stránka, ktorá tiež ponúka množstvo skvelých testov a materiálov. Na úvodnej stránke je na výber z viacerých kategórií:

Grammar – aj táto stránka ponúka veľmi prehľadne spracované časti anglickej gramatiky, tiež po anglicky. Nájdete tam nie len časy alebo veľké celky anglickej gramatiky, ale tiež aj problematické menšie časti, ako sú napríklad slová, ktoré sa často mýlia a rozdiely medzi nimi. V tejto gramatickej časti nájdete aj veľmi špecifické časti anglickej gramatiky, ktoré určite využijú aj učitelia alebo lektori.

Exercises – v časti cvičenia nájdete cvičenia aj z gramatiky a aj zo slovnej zásoby. Gramatické cvičenia sú spracované rovnako, ako vysvetlenia po špecifických častiach anglickej gramatiky. Určite si každý precvičí to, čo mu robí problém.
Cvičenia ponúkajú na výber z troch možností. Testy sú zoradené abecedne. Niektoré cvičenia sú v dvoch verziách – v online verzii alebo vo verzii, ktorú si môžete vytlačiť (printable). Každý test v printovej forme má na konci správne odpovede.

Vocabulary – z tejto kategórie sme ostali príjemne prekvapení. Nájdete tu slovnú zásobu nie len k rôznym všeobecným témam, ako sú napríklad shopping, travelling, restaurants – food, atď, ale aj k jednotlivých gramatickým častiam a tiež aj k Business English.

Idiom by themes – táto časť sa nám veľmi páčila, pretože nie veľa stránok ponúka aj túto časť, ktorá patrí k jednej z najťažších častí asi každého jazyka. Sú to idiomyjazykové zvratyfrázymetafory. Tu si môžete vyhľadať tieto idiomy podľa témy, ktorú si zadáte.

Ďalej je tu kategória BusinessPhrasal verbs – frazálne slovesá, Word gamesPronunciation – výslovnosť.
Na tejto stránke určite strávite viac času, lebo ponúka toho naozaj veľa. 😊

www.myenglishpages.com

Stránka, ktorá pôsobí na prvý pohľad veľmi chaoticky a trvalo nám chvíľku, kým sme sa zorientovali, ponúka tiež širokú škálu dobrých cvičeníslovnej zásoby, vysvetlenie gramatiky. Škoda, že je na stránke toľko reklám a je kvôli tomu mierne neprehľadná.

Ku kvalitnému obsahu sa dostanete vpravo hore cez tri vodorovné čiary, na ktoré keď kliknete, tak sa Vám vyroluje hlavná ponuka.

Ako prvé v ponuke je Grammar, čiže vysvetlenie gramatických častí. Je to spracované veľmi podrobne a prehľadne.
Zaujímavá je časť Vocabulary – slovná zásoba, kde sa môžete učiť slovnú zásobu buď pomocou obrázkov, alebo pri niektorých témach sú len popisy. Chýba tam výslovnosť, ale inak je to spracované podrobne.

V kategórií Speaking nájdete rôzne frázy k zaujímavým témam. Sú to témy ako napríklad Saying goodbye, Making offer, Giving Advice. Je to skôr také odbornejšie pre pokročilé úrovne.

Kategória Listening obsahuje videa, ku ktorým sú potom aj testy. K videu je aj Transcript – prepis textu, takže je to taká fajn pomôcka, ak nerozumiete, čo vo videu presne hovorili.

A posledná kategória Exercises je spracovaná veľmi podrobne. Nájdete v nej cvičenia či už z gramatiky alebo slovnej zásoby. Testy sú spracované tak, že je na výber z viacerých možností a ak náhodou neviete, môžete si pomôcť Show answer a odpoveď sa Vám zobrazí.

www.englisch-hilfen.de

Toto je síce nemecká stránka, ale to vôbec nevadí, pretože vpravo hore si viete stránku zmeniť na anglickú verziu (English Version). Stránka je veľmi prehľadná. Hneď na prvej strane je rozpísané, čo na stránke môžete nájsť. Ponuka všetkých kategórií sa nachádza naľavo.

Prvá sekcia je Grammar and Vocabulary. Na tejto stránke nájdete tiež vysvetlenie gramatiky (Grammar explanations), ktorá ponúka komplexné spracovanie nie len časov, ale aj špecifickejších častí anglickej gramatiky, akými sú frazalné slovesá, zámená, preložky, trpný rod.

Pod vysvetlením gramatiky sa nachádza hneď kategória Grammar exercises, kde si gramatiku môžete precvičiť. Cvičenia sú rozdelené trošku zvláštne. Pri každom je číslo, ktoré znamená rok, koľko sa anglický jazyk učíte. Ak sa učíte angličtinu tri roky, tak sú pre Vás vhodné cvičenia s označením číslom tri. Cvičenia sú rôzne, najčastejšie je výber z viacerých možností, alebo si môžete zahrať Crossword – krížovku.

Slovná zásoba je spracovaná viac špecificky. Nájdete tam slovnú zásobu z oblasti obchodnej angličtiny (Commercial English), časté chyby (Common Errors) alebo zvyky a tradície (Customs and Traditions). Je to veľmi zaujímavé spracovanie slovnej zásoby špecifického charakteru.

Pod touto kategóriou nájdete cvičenia na precvičenie slovnej zásoby, ktoré sú už ale z bežných tém ako napr. rodiny (Family), časti tela (Parts of the body), atď.

test

www.english-4u.de

Táto stránka ponúka tiež širokú škálu možností na naučenie sa a precvičenie si anglický jazyk. Stránke je prehľadná, všetko nájdete v ponuke úplne hore.

Gramatika je rozdelená podľa úrovne, čo je veľmi dobre, i keď pri každej úrovni toho nie je veľa. Dúfajme, že k jednotlivým úrovniam ešte podopĺňajú aj ďalšia časti anglickej gramatiky. Vysvetlenie je prehľadné a ku každej gramatickej časti sú v ponuke hneď dole pod vysvetlením aj cvičenia na danú časť.

Gramatické cvičenia sú tiež rozdelené podľa úrovne a tých je dosť veľa. V cvičeniach sa vpisujú správne odpovede do prázdneho miesta, takže treba dať pozor aj na správny spelling a správne písanie apostrofov.

Špeciálna kategória je venované precvičeniu časov (Tenses exercises). Opäť je to rozdelené podľa úrovne – Beginner, Elementary, Intermediate, Advanced. Ak náhodou neviete správnu odpoveď, pod testom máte vždy Related Content, čo je podobný obsah a ponúkne Vám buď gramatiku alebo cvičenia zodpovedajúce danej téme.

Veľmi nás zaujala kategória Grammar quizzes and tests – kde si môžete precvičiť Vaše vedomosti vo forme kvízu, kde je na výber z viacerých možností.

Samostatná kategória je venovaná nepravidelným slovesám (Irregular verbs). Zoznamy nepravidelných slovies sú dokonca preložené do nemčiny, španielčiny, francúzštiny a taliančiny, takže ak sa niekto venuje týmto jazykom, môže si nepravidelné slovesá precvičiť dvojjazyčne. Precvičiť si môžete slovnú zásobu aj hrami – Crossword (krížovka), Hangman (obesenec), či rôznymi typmi kvízov.

Napriek tomu, že pôsobí táto stránka veľmi jednoducho, svojím obsahom nás prekvapila.

www.learnenglishfeelgood.com

Stránka opäť jednoduchá svojím vzhľadom, ale za to kvalitná na obsah. Ponuka sa nachádza úplne hore a tu si prídu na svoje aj učitelia alebo lektori anglického jazyka. Hneď prvé je v ponuke ELS Printables – sú to worksheety, materiály na tlačenie, ktoré si môžete stiahnuť. Cvičenia sú rôzneho druhu a každý nájde, čo potrebuje. Je to zamerané iba na gramatiku.

Ďalej v ponuke sú Grammar tests, kde si môžete precvičiť gramatiku priamo na stránke online. Cvičenia sú zostavené tak, že je na výber väčšinou z troch možností.

V ponuke nájdete aj Vocabulary training, kde si môžete precvičiť slovnú zásobu. Prekvapila nás komplexná ponuka testov zameraných na slovnú zásobu. Cvičenia sú rôzne, buď na výber z možností, alebo sa vpisuje správna odpoveď. Cvičenia nie sú rozdelené podľa úrovne. Záleží od témy, ktorú si vyberiete.

Veľmi oceňujeme kategóriu Listening Comprehension, kde si môžete precvičiť počúvanie. Táto kategória je rozdelené na dva typy: Audio-based alebo Video-based exercises. Audio je bez obrazu a sú tam cvičenia hlavne na správny spelling a správne rozlíšenie slov. Video je veľmi zaujímavo spracované. Sú to úryvky z filmov a seriálov a k ním potom je kvíz s rôznymi otázkami. Veľmi zaujímavé a pútavé cvičenie. V ponuke sa nachádza aj Reading Comprehension, kde sú rôzne zaujímavé články, ku ktorým sú potom otázky s výberom troch možností na overenie, či ste článok správne pochopili.

Skontroluj si gramatiku

www.englishgrammar.org

Už zo samotného názvu stránky nám napovedá, že sa jedná skôr o gramatiku. Na hlavnej stránke nájdete v ponuke úplne hore kategórie ako napr. Download lessons – lekcie si môžete stiahnuť ako pdf. Cvičenia sú rôznorodé a zamerané hlavne na gramatické časti.

V sekcií Grammar rules je jedna stránka spracovaná o gramatických pravidlá, ktoré sú vysvetlené úplne od začiatku – podstatné mená (nouns), tvorenie množného čísla (plural form), zámená (pronouns), atď. Je to spracované veľmi stručne a je to iba malá časť z anglickej gramatiky.

Kategória Online exercises ponúka cvičenia z gramatiky, ktoré sú spracované aj na veľmi špecifické časti anglickej gramatiky. Sú robené na spôsob kvízu, na výber je z troch možností a pokým nezadáte správnu odpoveď, tak Vás neukáže ďalšiu otázku.

Táto stránka tie ponúka prepojenie aj na dva zaujímavé nástroje (Online tools) – Online grammar checker a Online word counter. Ak zadáte text do prázdneho políčka, opraví Vám to gramatiku, spelling ale aj chyby v interpunkcií. A druhý nástroj Vám spočíta slová. Toto určite odporúčame používať pri písaní prác, prekladov atď.

www.speakspeak.com

Je to česká stránka, mierne jednoduchá, ale prehľadná. Hneď na úvodnej stránke je ponuka – Cvičenia, Slovná zásoba a Gramatika. Cvičenia a slovná zásoba je rozdelená podľa úrovne – začiatočníci, stredne pokročilí, pokročilí.

Gramatika je spracovaná abecedne, takže viete veľmi rýchlo a jednoducho vyhľadať, čo potrebujete. Gramatika je spracovaná po anglicky, prehľadne a stručne.

Slovná zásoba nie je až tak rozsiahlo spracovaná, ale do budúcna tam možno pribudne toho viac.

Dúfame, že bol pre Vás náš článok prospešný. Snažili sme sa vybrať stránky, ktoré by Vám mohli pomôcť pri učení sa anglického jazyka a ktorými sa aj my nechávame inšpirovať pri výučbe. 🙂