Učenie sa jazykov

Efektívne rady pri učení sa cudzieho jazyka

Proces učenia sa cudzieho jazyka je oveľa náročnejší, keď musíme hovoriť v práci či doma po slovensky a tých príležitosti na využitie cudzieho jazyka nemáme až tak veľa ako tí, ktorí sa vybrali naučiť sa cudzí jazyk do zahraničia alebo majú partnera so zahraničným pôvodom. 😊 Nevadí. Našťastie máme veľa možností, ako si učenie zefektívniť. Poďme sa na to pozrieť.

Zmeňte si nastavenie telefónu

Efektívny krok, ako mať cudzí jazyk častejšie na očiach je, že si zmeníme v nastaveniach telefónu predvolený jazyk na cudzí. Po pamäti isto poznáte, kde máte kontakty alebo správy, takže by Vám to nemalo robiť problém. Ak sa stane, že si nebudete niečo vedieť preložiť, ešte vždy si ho môžete zmeniť späť na slovenčinu – ale iba na chvíľku. ☝️

Sociálne siete

V dnešnej dobe je už v telefónoch všetko tak poprepájané, že keď si zmeníte v nastavení jazyk v telefóne, zmení sa Vám jazyk aj na sociálnych sieťach, aplikáciách a dokonca, ak aj v Google budete niečo vyhľadávať, tak uprednostní stránky v tom cudzom jazyku. Takže, keď budete napríklad hľadať pizzeriu, môžeme Vám vyskočiť ponuka v úplne inom meste, aj štáte. 😄 Toto sa ale dá v nastaveniach zmeniť.

Ide hlavne o to, aby sme boli v častom kontakte s cudzím jazykom. A aký predmet držíme v ruke v dnešnej modernej dobe, ak nie telefón? 🙂

Učte sa s hudbou

Máte obľúbené pesničky a neviete ich text, ale aj tak si ich vždy o dušu vyspevujete? Čo tak si ten text vyhľadať na internete a pozrieť si jeho preklad. Existuje veľa stránok, ktoré ponúkajú preložené texty piesni.

Stačí, ak zadáte do Google názov pesničky a preklad alebo lyrics. Ak budete vedieť význam pesničky, ľahšie si potom zapamätáte aj jej slová. Môžete si text vytlačiť a vždy, keď budete počuť pesničku, text si vytiahnete a pokúsite sa si to zaspievať.

Seriály a filmy

Pozeranie filmov a seriálov v cudzom jazyku je tiež perfektný spôsob pri učení sa cudzieho jazyka. Skúšali ste a ničomu ste nerozumeli? To nevadí a vôbec sa tým nedajte odradiť. Skúste najprv vnímať len ten jazykintonáciuvýslovnosť, snažte sa zachytiť nejaké slová. Zo začiatku pozerajte filmy alebo seriály, ktoré ste už videli. Nebude Vás znervózňovať, že nebudete vedieť, o čom hovoria a môžete sa sústrediť na iné komponenty.

Seriály a filmy

Učte sa naspamäť

Ďalší bod je zameraný na dosť častý problém. Máte slovnú zásobu, ale je pre Vás ťažké tvoriť zložité vety a dostať v jazyku plynulosť. Na to je veľmi dobrý spôsob – naučte sa niečo naspamäť. Môže to byť nejaký krátky text o niečom, čo Vás zaujíma. To je dosť podstatné, pretože keď si vyberiete článok napr. o atómovom jadre, a pritom Vás táto téma nebaví, môže sa stať, že si nepríjemné pocity spojíte s učením sa cudzieho jazyka. To Vás vie značne ovplyvniť pri ďalšom napredovaní. Je preto dôležité, aby ste si vybrali tému, ktorá Vás teší a baví.

Potom si zadajte limit, za ktorý sa to naučíte. Týždeň je taká optimálna doba, ak máte aj iné povinnosti. Zbytočne to neuponáhľajte. Tento spôsob nie je veľmi obľúbený, keďže nás v školách nútili učiť sa texty (často veľmi ,,obľúbených“ básničiek) a ešte keď sme to mali predniesť pred celou triedou – no hrôza. Teraz to ale robíme pre seba a sami si vyberieme, čo sa naučíme.

Odbúrajte strach z rozprávania

Tento ďalší bod spojím rovno s tým predchádzajúcim. Ak ste sa naučili naspamäť nejaký text, tak ho môžete povedať niekomu z Vášho okolia alebo – a teraz prichádza ďalší krok – povedať si to sám pred zrkadlom. Možno sa teraz zasmejete a bude sa Vám zdať ,,trápne“ hovoriť sám so sebou pred zrkadlom, no tento spôsob naozaj pomáha. Odporúčame z vlastných skúsenosti to skúšať najprv, keď budete sami doma. Aspoň nebudete musieť nikomu nič vysvetľovať. 🙂

Nemusíte to robiť ale len s naučeným textom. Môžete si (sám sebe – teraz to znie trochu divne, ale myslím to fakt vážne) porozprávať napríklad, aký ste mali deň, čo ste zažili alebo sa skrátka len tak posťažovať o tom, čo Vás trápi. Bude to mať trošku aj taký psychologický efekt. 😊 Prípadne, ak Vám je lepšie, ak to niekomu hovoríte, zoberte si nejakého plyšáka, ktorý rozpráva iba v cudzom jazyku a porozprávajte to jemu (opäť odporúčame, keď ste sami 😊).

Kartičková metóda

Po ďalšie je určite Vám už dobré známa kartičková metóda. Nové slovo, prípadne frázu si zapíšete na papierik. Na jednu stranu v cudzom jazyku a na druhú v slovenčine. Malé papieriky predávajú hocikde v papiernictve, takže nemusíte nič strihať. Papieriky si potom môžete buď niekam nalepiť, napr. doma, ak to nebude obťažovať iných rodinných príslušníkov, alebo to mať len tak v peňaženke, skrátka vždy po ruke. A ak sa vyskytnú situácie, že musíte niekde čakať – u lekára, na zástavke, v autobuse, tak si kartičky môžete vybrať a prezerať si ich. Už len to, že sa na to dané slovo pozriete, veľmi pomôže.

Ak sú Vám sympatickejšie viac modernejšie technológie, tak šup šup stiahnuť všetky možné aplikácie na učenie sa slovíčok. 😊

Rozprávajte! Nie len doma pred zrkadlom

Ak nemáte možnosť vycestovať do zahraničia a priamo v cudzej krajine praktizovať cudzí jazyk, vyskúšajte komunikovať v cudzom jazyku na rôznych internetových stránkach. Písanie či volanie s niekým cez internet je tiež perfektný spôsob. Existujú rôzne portáli, kde si ľudia píšu z rôznych kútov sveta a celkom nezáväzne. Ak ste ten typ, ktorý uprednostňuje skôr osobný kontakt, tak potom vyskúšajte rôzne akcie, kde sa ľudia stretnú na kávičke a komunikujú spolu v cudzom jazyku.

Muž pred zrkadlom

Nebojte sa robiť chyby

Ruku na srdcu – koľkokrát ste boli radšej ticho, aby ste náhodou nepovedali niečo zle a aby sa Vám nesmiali? Každý má zo začiatku s tým problém. Takže, ak s tým práve zápasíte, nebojte sa, nie ste jediný. 😊 My to prirovnávame k takej akejsi bariére, ktorú máme pred sebou, keď chceme rozprávať. Predstavte si, že túto bariéru jednoducho musíte zbúrať, aby ste sa dostali na druhú stranu. Nemusíte je zbúrať hneď naraz. Robte to postupne. 😊

Podcasty sú v trende

Pre tých, ktorí trávia veľa času v aute alebo so slúchadlami na ušiach, mám tiež efektívny spôsob. Namiesto počúvania správ a pesničiek v rádiu, počúvajte rôzne podcasty v cudzom jazyku. Môžete si vybrať témy, ktoré Vás zaujímajú a nielen že sa niečo nové dozviete, ale si budete precvičovať aj daný cudzí jazyk.

Určite skúste TED talks alebo už aj na Spotify je množstvo podcastov, ktoré Vám môžu spríjemniť hluchú chvíľu. 😊

Nie len počúvať, ale aj čítať

Pokiaľ radi čítate, skúste nabudúce vymeniť knihu za takú, ktorá je napísaná v cudzom jazyku. Veľmi populárne začínajú byť dvojjazyčné knihy. Na jednej strane máte slovenský text a na druhej text v cudzom jazyku. Môžete si v duchu prekladať a potom sa skontrolovať. Neznáme slovíčka si podčiarkujte. Zo začiatku ich bude možno viac, ale je dobré, ak viete, ktoré slová Vám robili problém. Knihu napísanú v cudzom jazyku si môžete prečítať aj viackrát a vždy v nej nájdete niečo nové. 🙂

Ak nie ste práve priaznivcom kníh, tak potom sú dobrou alternatívou časopisy alebo noviny v cudzom jazyku. V dnešnej dobe už nie je problém dostať zahraničnú tlač v hocijakom novinovom stánku, a ani na internete.

Ako dobrý tip, ako sa dostať k zahraničným článkom je napríklad sledovať na sociálnych sieťach rôzne zahraničné stránky. Facebook je v tomto úplne super. Pri scrollovaní Vám vybehnú najnovšie články. K novým informáciám aj cudzom jazyku sa v dnešnej dobe vôbec nie je problém dostať. A každý si vyberie, čo ho zaujíma – recepty, o zvieratkách, športu, atď.