Tipy a triky

63 tipov a trikov, ako sa zlepšiť v cudzom jazyku

Začali ste sa učiť angličtinu alebo nemčinu, či ešte len rozmýšľate, že sa do toho pustite? Týmto článkom by sme Vás chceli motivovať a pomôcť Vám v napredovaní.

Prajeme Vám veľa šťastia!

1. Nebojte sa robiť chyby. Verte si. Ľudia môžu opraviť Vaše chyby jedine vtedy, ak ich budú počuť.

2. Obklopte sa cudzím jazykom ako je to len možné.

3. Praktizujte cudzí jazyk každý deň. Spravte si študijný plán. Vopred sa rozhodnite, koľko času budete týždenne venovať učeniu a dodržte to. Naučte sa to robiť pravidelne.

4. Povedzte rodine a priateľom o Vašom študijnom pláne. Poproste ich, aby na Vás dohliadli a pomohli Vám nakopnúť sa. Hlavne, aby Vás pri učení nerušili.

5. Precvičujte si 4 základné zručnosti – čítanie, písanie, rozprávanie a počúvanie.

6. Založte si slovníček s novými slovíčkami. Použite aplikácie na opakovanie slovíčok. Pri opakovaní sa snažte nové slovíčka použiť vo vete.

7. Počúvajte svoje osobné “hodiny” – učte sa vtedy, kedy Vám to najviac vyhovuje. Ak ste ranné vtáča, učte sa ráno, naopak, ak sa radi učíte večer, venujte chvíľku učeniu vo večerných hodinách.

8. Skúste si pamätať slovíčko v spojeniach alebo vetách. V kontexte si ho lepšie zapamätáte, ako keď sa ho učíte samostatne.

9. Naplánujte si Vaše otestovanie. Neskôr zistíte, že ak sa budete musieť učiť na test, budete sa učiť usilovnejšie.

10. Stanovte si dlhodobejšie ciele a sústreďte sa na dosiahnutie týchto cieľov.

11. Stanovte si taktiež krátkodobé ciele a zakaždým, keď nejaký krátkodobý cieľ dosiahnete, odmeňte sa.

12. Vytvorte si atmosféru na učenie, lebo chcete, nie preto, že musíte. Oveľa viac sa naučíte vtedy, keď to sami budete chcieť a nie vtedy, keď budete mať pocit, že musíte.

13. Zistite, ako sa najlepšie učíte. Môže to byť učením sa naspamäť, čítaním, rozprávaním, sumarizovaním prebratej látky alebo inými metódami. Taktiež, či je to pre Vás lepšie v skupinke alebo samému.

14. Požiadajte o pomoc! Ak niečomu nerozumiete, nebojte sa spýtať iných, či už učiteľa, lektora, priateľov. Môžu Vám poskytnúť iný pohľad na danú problematiku.

15. Opakovanie! Opakovanie! Opakovanie! Nájdite si dostatok času, aby ste si veci poriadne zopakovali, aj keď ste sa ich učili dávnejšie.

16. Nie je dobré učiť sa sám viac ako 30 minút. Urobte si pravidelne prestávky, nadýchajte sa čerstvého vzduchu, ponaťahujte si ruky a nohy, poprechádzajte.

17. Neponáhľajte sa a nestavajte samého seba do stresujúcej pozície, lebo sa čo najrýchlejšie chcete dostať na iný level.

18. Pustite si skôr seriál alebo film v cudzom jazyku ako televíziu. Je lepšie pozerať niečo, čo si môžete pustiť znovu, v prípade, že ste nezachytili informácie na prvýkrát.

Žena na pohovke

19. Čítajte knihy, ktoré sú odstupňované podľa úrovni. Tieto knihy sú napísané špeciálne, aby bola ich náročnosť prispôsobené úrovniam.

20. Detské knižky môžu byť tiež dobrá alternatíva, avšak treba dať pozor, aby tam nebolo príliš veľa jazykových prostriedkov, ktoré by mohli byť ťažké na preklad, alebo špecifické výrazy.

21. Noviny sú veľmi dobrý spôsob, ako si rozšíriť slovnú zásobu o rôzne jazykové konštrukcie, hlavné pasív – trpný rod. Ten sa nachádza v publicistike veľmi často.

22. Ak niečo čítate, skúste pochopiť najprv obsah. Netrápte sa tým, že nerozumiete každé slovo. Potom si text prejdite ešte raz a vyhľadajte si nové slová.

23. Keď nerozumiete slovo vo vete, skúste sa pozrieť na ďalšie slová, možno Vám napovedia a vy si tak budete môcť domyslieť význam slova z kontextu.

24. Keď sa učíte nové slovo, učte sa aj všetky jeho ostatné formy, napr.: beautiful = prídavné meno, beauty = podstatné meno, beautifully = príslovka

25. Naučte sa predpony (dis-, un-, re-) a prípony (-ly, -ment, -ful). Pomôžu Vám zistiť význam slova a rozšíriť novú slovnú zásobu.

26. Používajte jazyk vždy, keď to bude možné. Keď sedíte v autobuse, rozhliadnite sa okolo seba a skúste pomenovať vecí, ktoré vidíte v cudzom jazyku.

27. Neprekladajte si veci z Vášho materinského jazyka! Myslite rovno v cudzom jazyku.

28. Rozprávajte sa sám so sebou v cudzom jazyku. Neodporúčame ale na verejných miestach. Radšej doma.

29. Cudzí jazyk sa z kníh nenaučíte. Je to ako učiť sa šoférovať, musíte to aj praktizovať.

Knižnica

30. Založte si zápisník. Povedzte si, že každý deň si do neho zapíšte 5 slov. Môžu to byť slová, ktoré sa opakujú. Neskôr si začnite zapisovať celé vety.

31. Skúste si zapisovať Vaše plány na ďalší deň – napr. Ráno vstanem o 8 hodine. Pôjdem do práce autom. Píšte svoje myšlienky, ako Vám to najprv napadne. Potom si to prečítajte ešte raz a rozmýšľajte nad štruktúrou. Dobré je to dať potom skontrolovať niekomu na opravu.

32. To, čo si zapíšete, prečítajte si vždy aj nahlas. Ak si nie ste istí výslovnosťou, dobrá pomôcka je google translator (ak nemáte lepší slovník aj s výslovnosťou). Pri preklade sa však na neho nespoliehajte.

33. Dávajte pozor aj na interpunkciu. Pri písaní interpunkcia môže zmeniť význam vety. Napríklad sa celkom ľahko môžete stať kanibalom, keď zabudnete na čiarky. Z vety: I love cooking, my family and pets. = Mám rád varenie, rodiny a zvieratká, spravíte I love cooking my family and pets = Rád varím svoju rodinu a zvieratká.

34. Spievajte si v cudzom jazyku. Neviete spievať? Nevadí. Veľmi efektívny spôsob učenia sa cudzieho jazyka je vtedy, ak si ho spojíme s príjemnými vecami. Keďže sa pri počúvaní piesni vyplavujú hormóny šťastia, je to celkom dobrý spôsob, no nie?

35. Nájdite si priateľa na dopisovanie. Kedysi sa písali listy, dnes už môžeme využiť rýchlejšiu formu prostredníctvom internetu.

36. Počúvajte rádio doma alebo v aute. Aj keď sa na to nesústredíte, v podvedomí sa na Vás niečo nachytá.

37. Diktát je tiež veľmi dobrý spôsob. Pustite si z internetu a napíšte, čo počujete alebo poproste kamaráta, aby Vám nadiktoval zopár viet.

38. Nikto nemá rád, keď počuje sám seba, ale skúste sa prekonať a nahrajte sa. Budete tak počuť svoju výslovnosť a intonáciu. Pomôže Vám to odhaliť svoje problémové oblasti.

39. Ak Vám pri učení pomáha lektor, poproste ho, či si nemôžete hodinu nahrať. Je to veľmi dobrý spôsob, ako si môžete lekciu zopakovať. Budete tak znovu počuť lektorovu výslovnosť a rýchlosť reči.

40. Normálny bilingválny slovník používajte spolu s výkladovým. Pomôže Vám to pri rozšírení slovnej zásoby. Niekedy sa stane, že zabudnete na dané slovo a musíte ho nejako opísať. V tomto pomáhajú výkladové slovníky.

41. Nebuďte závislý na slovníku. Váš slovník by mal byť ako pomoc, nie Váš hlavný učiteľ. Skúste najprv odhadnúť význam slova ako hneď siahnuť po slovníku.

Anglický slovník

42. NEVZDÁVAJTE SA! Myslíte pozitívne! Toto nie je iba klišé. Príde obdobie, kedy budete mať pocit, že nenapredujete, stagnujete alebo sa neučíte už tak rýchlo, ako predtým. Na každého toto príde. Zrazu sa cítite znechutený, dokonca začne ten cudzí jazyk neznášať. Ak to na Vás príde, odložte knižku, choďte sa do prírody prejsť, zájdite s kamarátmi na pivo a vráťte sa k tomu, keď sa budete cítiť lepšie.

43. Užívajte si to! Nezabudnite, učí sa nám lepšie, ak sa pri tom aj zabávame.

44. Ak pri rozprávaní robíte veľa chýb a začnete byť z toho nervózny alebo dostanete strach a radšej nič nepoviete, zhlboka sa nadýchnite, na chvíľku sa upokojte a skúste to povedať ešte raz. Ak nebudete v strese, pôjde Vám to lepšie.

45. Pamätajte, všetci sme len ľudia a mýliť sa je normálne. O tom, ako aj tí skúsení hovoriaci v cudzom jazyky porobili chýb a rôznych faux paus by sa mohlo napísať stovky kníh.

46. Motivujte sa aj takým spôsobom, že sa po čase pozriete na staré knihy, z ktorých ste sa učili alebo prelistujete pár kapitol späť. Budete prekvapení, ako sa dobre budete cítiť, keď zistíte, aký pokrok ste už urobili, aj keď sa Vám to najprv tak nezdalo.

47. Prokrastinácia Vás môže zastaviť v tom, aby ste boli úspešní. Je to presne to, keď hľadáte milión iných vecí, ktoré by ste robili radšej namiesto učenia. Vtedy aj vysávanie je zábavné. Majte na mysli – Bez práce nie sú koláče. Aké ľahké a aké pravdivé. Tie slovíčka sa za Vás nikto nenaučí. Takto bránite len sami sebe byť úspešní.

48. Ak ani po rokoch učenia sa nevidíte výsledky, nie je to preto, že by ste, ako sa hovorí, neboli na jazyky. Je to preto, lebo ste ešte nenašli efektívny spôsob, ktorý Vám sadne. Skúšajte ďalej, prihláste sa na kurz, kúpte si inú knižku, dajte na rady známych, čo im zabralo.

49. Vždy používajte také učebné pomôcky, články, texty, cvičenia, ktoré zodpovedajú Vášmu levelu. Ak siahnete po príliš zložitých, tak Vás to môže rýchlo odradiť.

50. Netrápte sa tým, že Váš akcent nie je perfektný. Je to v skutočnosti súčasť každej kultúrnej identity. Dá sa na tom zapracovať, ale postupne. Je dôležité veľa počúvať cudzí jazyk, aby sa Vám to dostalo do ucha.

51. Noste so sebou kartičky so slovíčkami. Sú malé, šikovné a kedykoľvek ich môžete vytiahnuť a učiť sa. Alebo moderný spôsob – aplikácie na slovíčka!

52. Používajte nalepovacie papieriky. Napíšte názvy predmetov, ktoré máte napr. doma a nalepte na ne papierik. Vždy, keď pôjdete napr. otvoriť chladničku, zapamätáte si, kam chodíte tak často. 😛

53. Dajte na svoju intuíciu! Budete prekvapení, koľkokrát Váš prvý odhad bude ten správny.

54. Stretnite sa s novými ľuďmi, ktorí nehovoria Vašim rodným jazykom. Existuje veľa nezáväzných stretnutí, kde prídu ľudia rôznych národností, aby sa spoznali.

Rozhovor medzi ľuďmi

55. Učiť sa slovíčka nestačí! Aj papagája môžete naučiť slovíčka a nebude to znamenať, že vie hovoriť napr. po slovensky. Musíte sa tiež učiť aj gramatiku a pochopiť ju.

56. Ak si spravíte test, nenechajte sa odradiť zlými výsledkami! Niektorí študenti spravia testy na plný počet, ale nie sú schopní komunikovať. Nenechajte sa preto odradiť.

57. Učte sa s kamarátom. S takým ale, ktorý sa tiež chce učiť. Môžete sa navzájom motivovať.

58. Pamätajte, že najdlhšie trvá posunúť sa na vyšší level, ak ste už pokročilý. Najrýchlejšie sa učia začiatočníci. Vtedy vidíme najrýchlejšie ten progres. Nemyslite si, že sa už potom viac nenaučíte, tento progres je práveže menej viditeľný, ale napredujte stále.

59. Na internete nájdete veľmi veľa zdrojov, ktoré Vám pomôžu v napredovaní. Niektoré dobre stránky sme pre Vás spísali v týchto článkoch: stránky s nemeckými cvičeniami a stránky s anglickými cvičeniami
60. Aby ste získali viac sebavedomia a boli v hovorení plynulejší, pred tým, ako idete niečo vybaviť, napr. na recepcií, v reštaurácií, pripravte si doma, čo chcete povedať. Získate tak väčšiu istotu, keď budete pripravení.

61. Keď sa zúčastňujete kurzu, buďte vždy pripravení na hodiny. Urobte si domáce úlohy hneď, ako je to možné. Neodkladajte to na poslednú chvíľu. Zopakujte si učivo krátko pred hodinou, budete tak na hodine spokojnejší, že sa budete vedieť zapojiť.

62. Vždy si nájdite čas aspoň 5 minút na OPAKOVANIE! Týždeň sa nám držia v hlave nové informácie. Ak ich nezopakujeme, začnú sa nám pomaly vytrácate.

63. Dobre sa vyspite! Možno sa Vám bude zdať tento bod vtipný, ale je to pravda. Ak ste unavení a vyčerpaní, potom sa aj menej dokáže koncentrovať.

Záver

Veríme, že Vám tieto rady pomôžu v napredovaní. Ak máte iné tipy a rady, ako sa zlepšiť v cudzom jazyku, dajte nám vedieť.