Ako sa efektívne naučiť cudzí jazyk

Naučím sa cudzí jazyk! Teraz už naozaj.

Povedali ste si aj vy, že sa konečne naučíte nejaký cudzí jazyk? Prečo teda ostať len pri slovách? Poďme to pokúsiť aj zrealizovať. 😊 V tomto článku Vám predstavíme pár užitočných rád ako sa posunúť v naplnení svoj cieľa ďalej.

Dôležitý je pozitívny postoj a motivácia

Ako pri všetkom, tak aj pri učení sa cudzieho jazyka je potrebný pozitívny postoj a motivácia. Ak nastavíme našu myseľ pozitívne a povieme si, že to nerobíme kvôli tomu, že musíme, ale hlavne preto, že chceme, pôjde nám to oveľa jednoduchšie. A veľmi dôležité je – vyberte si jazyk, ktorý Vás baví!

Pozitívne myslenie

Zabudnite na metódy, ktoré ste sa učili v škole. Na učiteľky, ktoré Vás trápili pri tabuli. Cudzí jazyk sa dá naučiť aj veľmi príjemnou formou. Základom je byť pozitívne naladený a nebrať to ako nutnosť, ale ako možnosť a vynikajúcu príležitosť. 🙂

Veľakrát sa osvedčilo, že pokiaľ mali ľudia motiváciu – buď to bola vízia vycestovania do zahraničia za lepšou prácou či iné dôvody (vedieť konverzovať s cudzincami, dohovoriť sa v zahraničí, postúpiť v kariére,…) tak ich to viac bavilo a hlavne sa viac snažili.

Je preto lepšie, ak si vytýčime nejaký svoj cieľ, ktorý chceme dosiahnuť naučením sa cudzieho jazyka. Že žiadny nemáte? Hm… a čo takto už len tá predstava, že nebudete viac napríklad na dovolenke obmedzení, sami si budete vedieť niečo v obchode vypýtať, či zjedať cenu. A hlavne, spravíte niečo pre seba a pre svoj vnútorný rozvoj. 🙂

Chce to hlavne trpezlivosť!

Tento bod musíme podčiarknuť najmenej trikrát. Veľa ľudí príde s nadšením a plní entuziazmu, že sa konečne odhodlali a prinútili naučiť sa cudzí jazyk, že budú makať a poctivo sa učiť. Naša prvá myšlienka, keď toto klienti povedia je, – prosím, hlavne nech im to vydrží! Je to tak. Určite to poznáte. Nadchneme sa ľahko pre nejakú vec, ale potom to postupne upadá. Je to úplne normálne.

Zrazu sa nám nedarí tak, ako sme si predstavovali. Tá gramatika je príliš ťažká, výslovnosť mi vôbec nejde, prečo sa toto povie tak a nie inak… Preto treba mať na pamäti, že musíme byť len trpezliví.

Všetko príde postupne! Z vlastnej skúsenosti vieme, že veci, ktoré dlho patrili v nemčine alebo v angličtine do kategórie španielska dedina, sa zrazu zdali také jasné a jednoduché. Chcelo to len trpezlivosť a čas.

Keď sa nedarí, učenie môže ísť bokom. Na chvíľku.

Tento bod musíme podčiarknuť najmenej trikrát. Veľa ľudí príde s nadšením a plní entuziazmu, že sa konečne odhodlali a prinútili naučiť sa cudzí jazyk, že budú makať a poctivo sa učiť. Naša prvá myšlienka, keď toto klienti povedia je, – prosím, hlavne nech im to vydrží! Je to tak. Určite to poznáte. Nadchneme sa ľahko pre nejakú vec, ale potom to postupne upadá. Je to úplne normálne.

Zrazu sa nám nedarí tak, ako sme si predstavovali. Tá gramatika je príliš ťažká, výslovnosť mi vôbec nejde, prečo sa toto povie tak a nie inak… Preto treba mať na pamäti, že musíme byť len trpezliví.

Sú samozrejme obdobia, kedy Vás to bude baviť menej, inokedy sa budete cítiť premotivovaní a nebudete vedieť, čo sa naučiť skôr. Dôležité je, aby sme sa to naučili dávkovať a nenechali sa odradiť. V živote každého sú radostné chvíle, potom môže prísť niečo, čo sa nám postaví do cesty – neúspech, choroba alebo len zlá nálada.

Takéto obdobia je potrebné najprv prekonať a až potom sa vrátiť k učeniu. Ak Vás bude niečo trápiť a vy sa silou mocou prinútite sadnúť ku knihám, tento negatívny pocit si môžete pri ďalšom učení spojiť a môže Vás to výrazne ovplyvniť v ďalšom napredovaní. Na všetko si treba nechať čas.

Za aký čas sa naučím cudzí jazyk?

Tiež veľmi častá otázka, s ktorou sa stretávame. Alebo otázky typu: Stihnem sa naučiť nemecky / anglicky za dva mesiace? pol roka? Ako dlho mi to bude trvať, kým začnem plynule rozprávať?

Pri prvom stretnutí s človekom to naozaj nevieme odhadnúť. Jasnovidectvo v portfóliu nemáme. 😛 Naša veľmi častá odpoveď je – Všetko záleží od Vás.

Čas a hodinky

Ako často sa tomu jazyku budete venovať. Na hodine sa snažíme, aby boli všetky javy dôkladne precvičené, aby si to klienti čo najlepšie zapamätali, ale je to potvrdený fakt, že kto si k tomu potom ešte doma sadol, dajme tomu, že si len vypracoval domácu úlohu, pokroky sa dostavili skôr. Je pravda, že niekomu učenie ide ľahšie, nikomu ťažšie. Na to sa potom snažíme aj zamerať na hodinách a hlavne sa vracať k opakovaniu.

Takže, za aký čas na naučíte cudzí jazyk? – Za taký, aký chcete vy! 🙂

Domáce úlohy? To fakt?

Keby na to existoval nejaký lepší názov, tak by sme ho oveľa radšej používali, ako domáca úloha. Snažíme sa to niekedy zameniť a použiť napr. cvičenia na doma, samostatná úloha a pod., pretože slová ,,domáca úloha“ máme zakorenené zo študentských čias.

Nemusíme Vám hovoriť, že aj nám sa pri tom vracajú nie moc príjemné spomienky. Ide však o to, ako sme spomínali vyššie, že ak si nájdete čas, stačí aj polhodina – veľa? tak 15 min, aby ste vypracovali ešte niečo doma, oveľa viac si potom zapamätáte. Je veľká škoda, že nás v školách naučili, že domáce úlohy sú niečo ,,otravné“.

Naším cieľom ale vôbec nie je, aby sme Vám úlohami ten jazyk viac znechutili, skôr naopak. Opakovanie je pri učení sa jazyka veľmi dôležité!

Opakovať, opakovať a opakovať

Aké by to bolo fajn, keby nám stačilo niečo si raz pozrieť alebo prečítať a už by sme to nezabudli. Tiež by sme to veľmi ocenili. Žiaľ, máme smolu. Pri učení sa jazyka si musíme preto vyčleniť čas aj na opakovanie.

Hodiny aj u nás začínajú najprv krátkym zopakovaním. Ak sa učíte sami slovíčka, skúste sa vždy vrátiť aj k tým starším. Spôsoby opakovanie a spôsoby lepšieho zapamätanie si slovíčok nájdete aj v článku o efektívnych typoch.

Týmto článkom sme Vám trošku priblížili začiatky učenia sa cudzieho jazyka. Na záver by sme Vám iba zhrnuli pár dôležitých bodov:

  • Nezabúdať na pozitívne myslenie.
  • Motivácia je kľúčová.
  • Trpezlivosť. Trpezlivosť. Trpezlivosť.
  • Nenútiť sa do učenia, z učenia musíme mať radosť.
  • Domáce úlohy majú svoj význam. Veľký. Prospešný.
  • Opakovaním vždy začíname!