Seriály na Netflixe

Seriály – zábavná a príjemná forma učenia sa cudzieho jazyka

V predchádzajúcich článkoch o efektívnom spôsobe učenia sa anglického a nemeckého sme uviedli aj jeden veľmi efektívny a príjemný spôsob – pozeranie seriálov alebo filmov. My budeme v tomto článku hovoriť o seriáloch.

Dnešnej dobe už nie je také ťažké dostať sa k seriálom alebo filmom v cudzom jazyku. My veľmi obľubujeme Netflix alebo HBO GO. Účet sa dá rozdeliť aj medzi viac používateľov, takže tá cena je úplne prijateľná. Veľká výhoda je to, že si viete nastaviť sami nastaviť jazyk a aj titulky. Niektoré seriály a filmy nemajú až tak veľa jazykov na výber, ale taká angličtina a aj nemčina sú už skoro pri každom.

Poďme sa pozrieť, aké to má skvelé výhody, keď do svojho učebného plánu zavediete aj pozeranie seriálov.

Pozerám a počúvam = Učím sa

Pri učení sa cudzieho jazyka sa potrebujete čo najviac obklopiť tým jazykom. Na to, aby ste do uši dostali čo najlepšie výslovnosť slov, tón reči, prízvuk potrebujete veľa počúvať v cudzom jazyku. Môžete si zapnúť rádio, rôzne podcasty, pozerať noviny, televízne relácie, alebo… alebo si skrátka iba vyložíte nohy a pustite seriál. 📺

Aj chvíľa denne stačí

Seriálové časti trvajú od tých 20 – 40 minút, čo je úplne vhodné pre koncentráciu a pozornosť človeka. (Sú samozrejme aj dlhšie, všetko to ale závisí od Vás a od toho, ako sa dlho dokážete sústrediť.) Po približne 45 minútach klesá krivka pozornosti. Takže kratšie časti sú práveže vhodnejšie. A hlavne ide o to, že aj tých 20 minút pri dobrom seriály Vám pri učení sa jazyka veľmi pomôže. Kto sa nedokáže sústrediť pri filme, tak práve krátke epizódy sú úplne super.

Na dlhšiu dobu pokoj

Klasický seriál má okolo 24 epizód a niekedy aj 8 či 9 sérií. Nemusíte teda na dlhšiu dobu riešiť, čo si pozrieť, ako napríklad po skončení filmu. Potom musíte hľadať ďalší a sami dobre viete, že to hľadanie filmu zaberie niekedy dosť času.

Dôležité je, aby ste si vybrali seriál, ktorý Vás bude baviť. To je naozaj nesmierne dôležité. Už spomínaný Netflix alebo HBO GO Vám ponúka aj rôzne rebríčky obľúbených seriálov, v novinkách máte vždy tie seriály, ktoré práve vychádzajú. Viete si ich vyfiltrovať podľa žánra. A čo je tiež veľmi fajn, ak pozeráte povedzme sit-comy, tak Vám automaticky začnú vybiehať v ponuke podobné seriály tohto žánru, ktoré ste už videli.

Vyberte si seriál z každodenného života

Začiatočníkom odporúčame seriály, ktoré nie sú veľmi tematický zamerané – ako napríklad kriminálne seriály z policajného prostredia, alebo fantasy či sci-fi. Je úplne najvhodnejšie si vybrať také seriály, ktoré riešia každodenný život. Dialógy medzi postavami sú o problémoch z bežného života. Ak obľubujete seriál Two and half men (Dva a pol chlapa) alebo The big bang theory, to zo začiatku veľmi neodporúčame. Je to síce z bežného života, ale obsahuje veľa humorných situácií, ktoré by sa Vám v cudzom jazyku nemuseli zdať také vtipné a nemuseli by ste ich pochopiť.

Výhoda seriálu oproti filmu je, že tým, že je seriál oveľa dlhší ako film, riešia sa v ňom aj témy, ktorým sa film venuje iba povrchne. A je veľmi zaujímavé sledovať, ako sa postavy z epizódy na epizódu vyvíjajú, dospievajú. Problémami, ktorými si musia prejsť sa Vám veľakrát budú zdať tak veľmi povedomé, či situácie, v ktorých sa postavy ocitnú Vám môžu pripomenúť Vašu podobnú situáciu. Teraz hovoríme skôr o seriáloch typu ako Friends (priateľa) a nie Kriminálka Las Vegas. 🙂

Žena na pohovke

Ak seriál zaujme, je to dobrá motivácia

Musíme taktiež spomenúť, že seriály sú pekne návykové. Autori sa snažia diváka doslova prinútiť pozrieť si ďalší diely. V tomto prípade to ale vôbec nevadí. Práve naopak. Je to veľmi dobrý motivačný faktor. Ak si zoberieme taký film, tak po skončení nemáme takú potrebu si hneď pustiť ďalší. Pri seriály? No kto by nechcel vedieť, či Carrie konečne Pán Božský požiada o ruku (Sex v meste) alebo či v Hrách o tróny (Games of throns) John Snow ožije. Viete asi, na čo narážame. Takže seriály môžeme sledovať aj niekoľko hodín za sebou (ak práve nečakáte na novú časť 🙄) a stále nebudete mať dosť … to asi ale o jazykovej učebnici alebo hodiny cudzieho jazyka v škole nebudete môcť povedať.

Náhľad do reálneho života

Ako sme už spomínali, je dôležité vybrať si taký seriál, ktorý Vás bude baviť a zo začiatku treba staviť na seriály s nenáročným dejom. Pri pozeraní takéhoto seriálu sa budete stretávať s frázami a konverzačnými prvkami z každodenného života, ktoré v učebniciach nenájdete. Budete počuť hlavne aj hovorový jazyk, ktorý sa niekedy dosť odlišuje od toho ,,školského“ jazyka. Rozšírite si tak slovnú zásobu. Treba rátať aj s viac expresívnymi pojmami – taký je aj reálny život. 🤭

Na začiatku pokojne s titulkami

Ak si idete pustiť prvý seriál v cudzom jazyku, nezabudnite na titulky. Predídete šoku z toho, že nič nebudete rozumieť a nahnevaní vypnete prvú časť v 5tej minúte. Môžete začať zo začiatku so slovenskými titulkami, ale iba maximálne prvé dva diely! Nebojte sa toho a skúste si dať titulky v tom cudzom jazyku. Skúste potom najprv iba vnímať písaný text a k tomu počúvať výslovnosť. Ak bude treba pustite si jednu časť aj viackrát. Nebudete sa potom tak sústrediť na dej, ale budete môcť viac vstrebávať jazyk.

Neskôr sa dopracujete k pozeraniu seriálov a filmov bez titulkov. 🙂

Spojte sluch aj s inými zmyslami

Pri pozeraní seriálu si robte poznámky. Zapisujte si neznáme slovíčka, pokojne aj celé vety a frázy. Ak neviete, ako sa slovo píše a nemáte titulky, zapíšte si, ako znie a skúste sa spýtať kamaráta, či nepozná význam toho slova. Ak počujete dané slovíčko viackrát a stále si nepamätáte jeho význam, nevadí, zapíšte si ho aj 15krát. Po každom pozretí seriálu si slovíčka potom zopakujte. Vždy po každej časti.

Ak Vám nebude jasná výslovnosť nejakého slovíčka, pokojne si seriál zastavte a prehrajte si to ešte raz. Skúste potom nahlas zopakovať to slovíčko niekoľkokrát. Môžete to tak skúšať aj s celými vetami. Neskôr sa začnú takto naučené vety prenášať do Vášho hovorového prejavu.

Rozhovor medzi ľuďmi

O čom bola tá epizóda?

Predstavte si, že od Vás niekto chce, aby ste mu zhrnuli, o čom bola daná epizóda. Po konci každej časti si skúste napísať zhrnutie. Spravte si záchytné body, dejovú líniu. Stačí zo začiatku jednoduché vety, ako napr. John sa stretol s jeho priateľkou. Rozišiel sa s ňou. Ona si našla iného. Neskôr môžete zhrnutie prerozprávať ochotnému kamarátovi alebo aj sám pre seba nahlas, najlepšie pred zrkadlom. 🗣

Ako teda začať?

Nájsť si vhodný seriál je to najdôležitejšie. K dispozícií sú hlavne americké seriály, ale nie je problém nájsť aj americký seriál predabovaný napr. do nemčiny. Výber seriálov je naozaj obrovský.

Môžete si vybrať napríklad seriály, ktoré sú určené hlavne pre mládež a teenegerov. Vôbec sa nemusíte hanbiť, keď sa Vás niekto spýtať, čo pozeráte. Tieto seriály sú veľmi obľúbené, lebo postavy riešia svoje každodenné problémy zo školského prostredia a neskôr, keď vyrastú, tak si hľadajú prácu a narážajú na problémy dospelákov.

Vhodné seriály sú napríklad: Jane the VirginGossip GirlOne Three Hill90210The O.C.

Alebo potom seriály, kde sú už dospelí v hlavnej úlohe, ako Sex and the CityCalifornicationGolden GirlsNew Girl.

Potom sú v ponuke seriály tematicky zamerané, napr. z lekárskeho prostredia – Doctor House, rôzne SITCOMY – už spomínaní FriendsHow I met your mother. Seriálov je naozaj veľa, musíte sa hlavne vy rozhodnúť, aký typ Vás baví.

Záver

Veríme, že Vás článok trošku motivoval a keď Vám niekto povie, že pri seriáloch strácate len čas, nepočúvajte ho. Vy relaxujete, bavíte sa a pritom sa UČÍTE. Existuje lepšia kombinácia? 🙂