Seriály – zábavná a príjemná forma učenia sa cudzieho jazyka

V predchádzajúcich článkoch o efektívnom spôsobe učenia sa anglického a nemeckého sme uviedli aj jeden veľmi efektívny a príjemný spôsob – pozeranie seriálov alebo filmov. My budeme v tomto článku hovoriť o seriáloch.

Učíme sa počúvaním aj pozeraním

Pri učení sa cudzieho jazyka sa potrebujete čo najviac obklopiť tým jazykom. V cudzom jazyku treba aj čítať, písať, rozprávať ale hlavne aj POČÚVAŤ. Môžete si zapnúť rádio, rôzne podcasty (zvukové záznamy na internete formou mp3), pozerať noviny, filmy alebo tie seriály. A dostávame sa teraz k tomu, prečo sme si vybrali práve seriály.

Treba si vybrať seriál, ktorý Vás bude baviť

Je to veľmi jednoduché. 🙂 Seriálové časti trvajú od tých 20 – 40 minút, čo je úplne vhodné pre koncentráciu a pozornosť človeka. Po približne 45 minútach klesá krivka pozornosti. Klasický seriál má okolo 24 sérií a niekedy aj 8 či 9 epizód. Nemusíte teda na dlhšiu dobu riešiť, čo si pozrieť, ako napríklad po skončení filmu. Potom musíte hľadať ďalší a sami dobre viete, že to hľadanie filmu zaberie niekedy dosť času.

Dôležité je, aby ste si vybrali seriál, ktorý Vás bude baviť. To je naozaj nesmierne podstatné. Kompletný zoznam seriálov nájdete aj na výbornej českej stránke www.edna.cz. Na tejto stránke je aj prehľad, kedy vychádzajú nové časti a ak ste veľký fanúšik nejakého seriálu, tak sa môžete o seriály dozvedieť aj nejaké zákulisné informácie.

Vyberte si seriál z každodenného života

Začiatočníkom odporúčame seriály, ktoré nie sú veľmi tematický zamerané – ako napríklad kriminálne seriály z policajného prostredia, alebo fantasy či sci-fi. Je úplne najvhodnejšie si vybrať také seriály, ktoré riešia každodenný život. Dialógy medzi postavami sú o problémoch z bežného života. Ak obľubujete seriál Two and half men (Dva a pol chlapa) alebo The big bang theory, to zo začiatku veľmi neodporúčame. Je to síce z bežného života, ale obsahuje veľa humorných situácií, ktoré by sa Vám v cudzom jazyku nemuseli zdať také vtipné a nemuseli by ste ich pochopiť.

Výhoda seriálu oproti filmu je, že tým, že je seriál oveľa dlhší ako film, riešia sa v ňom aj témy, ktorým sa film venuje iba povrchne. A je veľmi zaujímavé sledovať, ako sa postavy z epizódy na epizódu vyvíjajú, dospievajú. Problémami, ktorými si musia prejsť sa Vám veľakrát budú zdať tak veľmi povedomé, či situácie, v ktorých sa postavy ocitnú Vám môžu pripomenúť Vašu podobnú situáciu. Teraz hovoríme skôr o seriáloch typu ako Friends (priateľa) a nie Kriminálka Las Vegas. 🙂

Ak seriál zaujme, je to dobrá motivácia

Musíme taktiež spomenúť, že seriály sú pekne návykové. Autori sa snažia diváka doslova prinútiť pozrieť si ďalší diely. V tomto prípade to ale vôbec nevadí. Práve naopak. Je to veľmi dobrý motivačný faktor. Ak si zoberieme taký film, tak po skončení nemáme takú potrebu si hneď pustiť ďalší. Pri seriály? No kto by nechcel vedieť, či Carrie konečne Pán Božský požiada o ruku (Sex v meste) alebo či v Hrách o tróny (Games of throns) John Snow ožije. Viete asi, na čo narážame. Takže seriály môžeme sledovať aj niekoľko hodín za sebou (ak práve nečakáte na novú časť 🙂 ) a stále nebudete mať dosť … to asi ale o jazykovej učebnici alebo hodiny cudzieho jazyka v škole nebudete môcť povedať.

Čo sa zo seriálu dá naučiť?

Ako sme už spomínali, je dôležité vybrať si taký seriál, ktorý Vás bude baviť a zo začiatku treba staviť na seriály s nenáročným dejom. Pri pozeraní takéhoto seriálu sa budete stretávať s frázami a konverzačnými prvkami z každodenného života, ktoré v učebniciach nenájdete. Budete počuť hlavne aj hovorový jazyk, ktorý sa niekedy dosť odlišuje od toho ,,školského“ jazyka. Rozšírite si tak slovnú zásobu. Aj keď slovíčko, či frázu nebudete rozumieť, často Vám pomôže k vydedukovaniu významu, ako sa postavy tvária alebo akú činnosť pri tom vykonávajú.

Čo musíme spraviť?

Nájsť si vhodný seriál je to najdôležitejšie. K dispozícií sú hlavne americké seriály, ale nie je problém nájsť aj americký seriál predabovaný napr. do nemčiny. Výber seriálov je naozaj nespočetný. Môžete si vybrať napríklad seriály, ktoré sú určené hlavne pre mládež a teenegerov. Vôbec sa nemusíte hanbiť, keď sa Vás niekto spýtať, čo pozeráte. Tieto seriály sú veľmi obľúbené, lebo postavy riešia svoje každodenné problémy zo školského prostredia a neskôr, keď vyrastú, tak si hľadajú prácu a narážajú na problémy dospelákov. Tieto seriály sú napríklad Gossip Girl, One Three Hill, 90210, The O.C. Alebo potom seriály, kde sú už dospelí v hlavnej úlohe, ako Sex and the City, Californication, Golden Girls, New Girl. Potom sú v ponuke seriály tematicky zamerané, napr. z lekárskeho prostredia – Doctor House, rôzne SITCOMY – už spomínaní Friends, How I met your mother. Seriálov je naozaj veľa, musíte sa hlavne vy rozhodnúť, aký typ Vás baví.

Na začiatku pokojne s titulkami

Ak si idete pustiť prvý seriál v cudzom jazyku, nezabudnite na titulky. Predídete šoku z toho, že nič nebudete rozumieť a nahnevaní vypnete prvú časť v 12tej minúte. Môžete začať zo začiatku so slovenskými titulkami. Keď Vás prepadne zvedavosť (a ona príde), že chcete aj vidieť napísané, o čom hovoria, vtedy si zapnite titulky v tom danom cudzom jazyku. Neskôr sa dopracujete k pozeraniu seriálov a filmov bez titulok. 🙂

Spojte sluch aj s inými zmyslami

Pri pozeraní seriálu si robte poznámky. Zapisujte si neznáme slovíčka, pokojne aj celé vety a frázy. Ak neviete, ako sa slovo píše, zapíšte si, ako znie a skúste sa spýtať kamaráta, či nepozná význam toho slova. Ak počujete dané slovíčko viackrát a stále si nepamätáte jeho význam, nevadí, zapíšte si ho aj 15krát. Po každom pozretí seriálu si slovíčka potom zopakujte. Vždy po každej časti.
Ak Vám nebude jasná výslovnosť nejakého slovíčka, pokojne si seriál zastavte a prehrajte si to ešte raz. Skúste potom nahlas zopakovať to slovíčko niekoľkokrát. Môžete to tak skúšať aj s celými vetami. Neskôr sa začnú takto naučené vety prenášať do Vášho hovorového prejavu.

Po konci každej časti si skúste napísať zhrnutie. Spravte si záchytné body, dejovú líniu. Stačí zo začiatku jednoduché vety, ako napr. Carl sa stretol s jeho priateľkou. Rozišiel sa s ňou. Ona si našla iného. Neskôr môžete zhrnutie prerozprávať ochotnému kamarátovi alebo aj sám pre seba nahlas, najlepšie pred zrkadlom.

Veríme, že Vás článok trošku motivoval a keď Vám niekto povie, že pri seriáloch strácate len čas, nepočúvajte ho. Vy relaxujete, bavíte sa a pritom sa UČÍTE. Existuje lepšia kombinácia? 🙂